Zgrada u kojoj se nalazi fiskulturna sala gimnazije „Uroš Predić“ u Pančevu stara je 133 godine i nikada do sada na tom objektu nisu sprovedeni značajni građevinski radovi.
Krov fiskulturne sale prokišnjava, svlačionice su u veoma lošem stanju, kao i rasveta i elektroinstalacije zbog čega je neophodna hitna rekonstrukcija.
Grad Pančevo je rebalansom budžeta opredelio sredstva za ove radove. Zgradu fiskulturne sale gimnazije obišla je Maja Vitman, gradska menadžerka kako bi se u razgovoru s direktorkom gimnazije Zoricom Pomar detaljnije upoznala s problemima koje ima ova obrazovna ustanova.
Gimnazija „Uroš Predić“ u Pančevu 1997. godine je proglašena za spomenik kulture.
Maja Vitman, gradska menadžerka podseća da se Grad Pančevo Strategijom razvoja bavi i prosvetom.
Od velikog nam je značaja da prvu i jedinu gimnaziju na teritoriji našeg grada rekonstruišemo i rehabilitujemo i da stvorimo adekvatne uslove za rad nastavničkom kadru i svim učenicima, da mogu fiskulturnu salu bezbedno da koriste za sportske aktivnosti. Danas pada kiša i kao što vidite u fiskulturnoj Sali gimnazije na više mesta su postavljene kante, jer krovna konstrukcija prokišnjava. U okviru ovih radova bitna stavka nam i jeste zamena postojeće krovne konstrukcije i sve ono što je vezano za nju, a to su i elektroinstalacije. Da bi sve to funkcionisalo i bilo bezbedno, jako nam je važno da završimo u skladu sa projektnom dokumentacijom. Sam postupak je dosta trajao, jer su uslovi prilično zahtevni. Sam objekat je star 133 godine, a nikada do sada nije bilo nekih značajnih ulaganja, ako ne računamo sistem uvođenja grejanja, sve drugo nije imalo većih zahvata i nije bilo značajnih kapitalnih ulaganja u sam objekat fiskulturne sale, kaže Vitman.
S obzirom da je zgrada gimnazije spomenik kulture bilo koji vid rekonstrukcije podleže posebnim uslovima gradnje.
Na osnovu tih uslova od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture urađen je projekat kompletne rekonstrukcije. On se odnosi na prepakivanje krovnog pokrivača sa izradom termo izolacije. Biće kompletno urađena celokupna elektroinstalacija u samom objektu, postavljeni novi utikači, nova rasveta, rekonstruisaće se postojeći i uraditi novi sistem grejanja. Izvešćemo i radove na kompletnoj rekonstrukciji vodovodne i kanalizacione mreže, ugraditi hidrant koji do sada nije postojao. Ovaj prostor koji je star 133 godine je površine 270 kvadrata i ostaće u svom gabaritu zbog kulturno-istorijskog značaja, kaže Maja Vitman.
Pored fiskulturne sale postoji još jedan pomoćni objekat od 55 kvadrata koji je u izuzetno lošem stanju i pun je vlage.
On će biti kompletno srušen i na tom mestu će u istim gabaritima biti izgrađen prostor u kojem će biti svlačionice i sanitarni čvorovi sa tuševima za učenike. Ovde u fiskulturnoj sali postoji i prostor koji se sada koristi kao svlačionica. Prostor ima 30 kvadrata, u veoma je lošem stanju i on će biti kompletno adaptiran, a uprava škole će odlučiti čemu će taj prostor ubuduće služiti, objasnila je Maja Vitman.
Zorica Pomar, direktorka gimnazije „Uroš Predić“ Pančevo kaže da je za savremenu nastavu fizičkog bilo preko potrebno renovirati ovu fiskulturnu salu.
Kako je raditi u ovoj sali – vidi se iz uslova koje imamo. Ono što nam je bolna tačka u ovoj fiskulturnoj Sali jeste krov koji konstantno prokišnjava, tako da je to jedan od najvećih problema. Naravno, provetravanje, ventilacija, osvetlenje, sve to je preko potrebno za savremenu nastavu fizičkog. Zaista se nadam da ćemo rekonstrukcijom ove fiskulturne sale dobiti savremenu i modernu fiskulturnu salu koja će koristiti ne samo našim đacima nego i široj zajednici odnosno gradu, kaže Zorica Pomar.
Rebalansom budžeta izdvojeno je 30 miliona dinara za rekonstrukciju ovog objekta. Uskoro će biti raspisan tender za izvođača radova koji bi trebalo da bude uveden u posao do jula, kako bi kompletna rekonstrukcija bila završena tokom leta, do početka nove školske godine.
Gimnaziju „Uroš Predić“ u Pančevu pohađa 985 đaka, a nastava je organizovana u tri smene u periodu od 7:30 do 19 časova.