KulturaNaslovna

Dodelom nagrada za film završen je ovogodišnji „Žisel“ u Omoljici

Poslednje, treće, večeri festivala „Žisel“ u Omoljici održana je druga projekcija amaterskog filma. Drugog festivalskog dana, u subotu, 7. avgusta održana je prva projekcija 51. Festivala amaterskih filmova na temu život sela “Žisel“.

Prikazani su filmovi: “Povratak“, Bojan Vojnov; “Život u tunelu“, Aleksandar Brenđan; “Devojački bunar“, Jelene Stanojević, Tehnička škola “23. maj“ , Pančevo; “Jabuka“, Sandra Jaćimovski, Nemanja Bajkić i Milan Trengovski, Tehnička škola “23. maj“, Pančevo i “Grad Pančevo“, Tamara Savić i Nevena Vujanić, Tehnička škola “23. maj“, Pančevo.

U nedelju, 8. avgusta, trećeg i poslednjeg dana 51. Festivala “Žisel“, prikazan je film “Jovanovo nasleđe“ prošlogodišnje pobednice Milane Miljković, koji zbog objektivnih okolnosti, izazvanih epidemijom virusa korona, nije mogao da bude javno prikazan prošle godine.

Dodeljene su nagrade pobednicima ovogodišnjeg konkursa za najbolji amaterski film na temu život sela. Festival je zatvoren revijalnim prikazivanjem filma “Zaboravljene filmske beleške“, autora Miroslava Petrovića.

Žiri amaterskog filma na temu život sela u sastavu: Branka Bešević Gajić, režiserka, Vladimir Anđelković, predsednik Centra amaterskog filma Srbije, Miroslav Savković, profesor FDU, u penziji i dr Marko Stojanović, muzejski savetnik u Etnografskom muzeju u Beogradu, sastao se 23. jula u Omoljici, pogledao 12 prispelih filmova i doneo odluku o nagradama.

GRAND PRIX Festivala
Petar Bačkonja za film MRAVARENJE
Prva nagrada
Grupa autora, ŠAF VRANJE za film PORODICA
Druga nagrada
Jeleni Stanojević za film DEVOJAČKI BUNAR
Treća nagrada
Aleksandar Brenđan za film ŽIVOT U TUNELU

SPECIJALNE NAGRADE:
Najbolja režija:
Petru Bačkonji za film MRAVARENJE
Najbolji scenario:
Živomir Mihajlović za film LUDA VINA
Za najbolju kameru u filmu:
Zoran Kompar i Luka Ivanović za film POVRATAK
Za najbolju montažu:
Sandra Jaćimovska, Nemanja Bajkić i Milan Trengovski za film JABUKA
Za kreativnu upotrebu zvuka u filmu:
Milan Živković za film Voda, svetlo i zvuk V3
Nagrada za animirani film ’’Blagoje-Buca Lupa’’: VUNA

OSTALE NAGRADE
Za najbolji film na temu tradicionalni život sela: plaketa Etnografskog muzeja u Beogradu i diploma dodeljuju se
Danilu Ćurčiji (Animamiki) za film VUNA
Za najbolji antropološki pristup životu na selu: plaketa Etnološko-antropološkog društva Srbije i diploma dodeljuju se
Petru Bačkonji za film MRAVARENJE

OPISNE NAGRADE
Za najbolju žensku ulogu: Aleksandra Dabetić, u filmu POVRATAK

Nakon uručivanja nagrada usledio je koncert „Veče Đoletovih pesama“. Ovim je ujedno i završeno ovogodišnje izdanje festivala „Žisel“.