KulturaNaslovna

Mladi Pančevci nagrađeni na 49. reviji filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije

49. Revija filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije održana je po prvi put online (zbog epidemije) i pod sloganom prve revije iz davne 1961. godine: „Bolje da se deca igraju filmom nego film decom“.

Stručni žiri u sastavu: Gradimir Stojković, pisac, Zoran Stefanović, pisac, Strahinja Savić, reditelj, Snežana Trstenjak, reditelj i animator i dr Marko Stojanović, etnolog proglasili su nagrađene mlade filmske autore od 7 do 19 godina.

Iz Pančeva su nagrađeni Lazar Bačkonja, Nora Abci, Lana Stojadinov, Milana Miljković, Dušan Cvijetić, Petar Bačkonja, Natalija Stojoska i Bojana Džantovska. Nagrađeni Pančevci su i polaznici filmske sekcije pri Regionalnom centru za talente “Mihajlo Pupin” u Pančevu.

U kategoriji dece do 15 godine nagrade su osvojili sledeći filmovi:
Grand prix – filmu Iz Vranja s ljubavlju, grupa autora, Vranje
Prva nagrada – filmu Gde je meda? Lazara Bačkonje, Pančevo
Druga nagrada – filmu Igra koja boli, grupa autora, Lozovik
Treća nagrada – filmu Detlić, grupa autora, Niš
Za najbolju ideju – Anji Ašković za film Ma jok, Obrenovac
Za najbolji scenario – grupi autora, za film Kad san postane java, Lozovik
Za najbolju kameru – Stefanu Grujiću i Luki Vojvodiću za film Izlazak, Obrenovac
Za najbolju montažu – Nađi Mitrović, za film Jedva čekam sutra, Beograd
Za najbolji zbuk – grupi autora, za film Nešto glupo i brzo, Jagodina
Za najbolju režiju – Nori Abci i Lani Stojadinov, za film Kamera oko, Pančevo
Za najuspešnijeg mentora nagrađen je – Predrag Vukosavljević, OŠ “Posavski partizani”, Obrenovac
Za najuspešniju produkciju – Nađi Mitrović, samostalnom autoru, Beograd
Nagrada Etnografskog muzeja u Beogradu – Jakovu Popovu za film Novi Sad dečja prestonica kulture 2, Sremski Karlovci
Nagrada Etnološko-antropološkog društva Srbije – Danilu Ćurčiji za film Jaja, Vranje

 

Detalj iz nagrađenog filma „Legenda o Devojačkom bunaru“

 

U kategoriji mladih od 15 do 19 godina nagrade su osvojili sledeći filmovi i autori:
Grand prix – filmu Sama Isidore Lazić, Beograd
Prva nagrada – filmu Prijatno Milane Miljković, Pančevo
Druga nagrada – filmu Čovek koji je krenuo na mesec, Dušana Cvijetića, Pančevo
Treća nagrada – filmu Malo kasnimo, Jovane Milovanović, Kragujevac
Za najbolju ideju – Petru Bačkonji za film Dolina dinosaurusa, Pančevo
Za najbolji scenario – Ani Ćulum za film Iza scene, Beograd
Za najbolju kameru – Ani Ćulum za film Prepušten talasima, Beograd
Za najbolju montažu – Jošuji Hegedešu za film Začarano drvo, Senta
Za najbolji zbuk – Ljubici Petković za film Leti, Fiki, leti, Kragujevac
Za najbolju režiju – Bojani Džantovskoj i Nataliji Stojoskoj, za film Princeze u akciji, Pančevo
Za najuspešnijeg mentora – Nenadu Nešoviću, FRKA Filmska radionica Kragujevac
Za najuspešniju produkciju – Kulturni centar Baraka, Beograd
Nagrada Etnografskog muzeja u Beogradu – Nataliji Stojoskoj i Bojani Džantovskoj za film Legenda o Devojačkom bunaru, Pančevo
Nagrada Etnološko-antropološkog društva Srbije – Jakovu Popovu za film Mi živimo u Sremskim karlovcima, Sremski Karlovci

Kako Revija nije komercijalnog karaktera i organizuje se u cilju predstavljanja, popularisanja, afirmisanja i unapređenja filmskog stvaralaštva najmlađih filmskih stvaralaca, sve filmove publika je imala prilike da pogleda besplatno putem sajta filmskarevija.com sva četiri festivalska dana.

Organizator Revije je Centar amaterskog filma.