U Centru za kulturu Kovin, 4. decembra otvorena je izložba pod nazivom „Tri stotine godina požarevačkog mira u Kovinu, značaj i odjeci“. Autori izložbe su Ivan Radić, Zlatko Pajić, prof. Mlađan Jovanović i prof. Maja Studen.
Izložba je ispunila sva očekivanja i konceptualno i vizuelno, a svojim prisustvom podržali su je i pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama dr Milan Micić, direktor Narodnog muzeja u Pančevu Miroslav Birclin, istoričar viši kustos muzeja u Pančevu Srđan Božović kao i predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika Pančevo i Opštinske uprave Kovin.
Izložba će biti otvorena do 17. decembra, svakog radnog dana od 10 h do 20 h u galeriji Centra za kulturu Kovin.
Izložbu će, u toku njenog trajanja, pratiti niz stručnih predavanja vezanih za teme kroz istoriju Južnog Banata – običaji, život, naseobine, geopolitičke i istorijske teme, društveni život…
Program:
7. decembar u 18 h – Promocija knjige i predavanje na temu:
„Požarevački mir na kartama, gravirama i medaljama“ / dr. Ana Milošević
14. decembar u 18 h – Prezentacija rada studenata Fakulteta primenjenih umetnosti Beograd, odsek kostim, na temu: „Rekonstrukcija uniforme graničara Banatske vojne granice“
17. decembar u 14 h – Prezentacija projekta: „Život u Banatskoj vojnoj granici na teritoriji Južnog Banata“ / Zavod za zaštitu spomenika kulture Pančevo
Organizator izložbe: „Društvo za negovanje tradicije Banatske vojne granice“
Pokrovitelji izložbe:
Pokrajinski sekreterijat za kulturu Novi Sad
Opština Kovin
West Pharmaceutical Kovin
Centar za kulturu Kovin
Partneri i učesnici:
Narodni muzej Pančevo, Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu, Prirodno-matematički Fakultet Novi Sad, Departman za geografiju, ugostiteljstvo i hotelijerstvo prirodno-matematičkog Fakulteta Novi Sad, Zavod za zaštitu spomenika Pančevo, Klaster Deliblatska peščara i Savet za mlade opštine Kovin