DruštvoNaslovna

Otvorena fabrika BROSE u Pančevu u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas fabriku i istraživačko-razvojni centar nemačke fabrike Brose u Pančevu, a planirana ukupna vrednost te investicije je 180 miliona evra.

Izgradnja fabrike u kojoj se proizvode razni vrste delova za automobile počela je marta prošle godine, a od jula ove, više od 350 zaposlenih da radi u pogonu gde se prizvode električni motori ventilatora za automobilske hladnjake i elektroniku.

Vučić je rekao da fabrika Brose jedna od najboljih investicija u Srbiji, jer je među zaposlenima 41 odsto visokokvalifikovanih radnika, a plate su višestruko veće od prosečnih u zemlji.

Istakao je da Vlada Srbije sa dosta novca pomogla investiciju nemačke kompanije u Pančevu, ali da su očekivanja da će ona doneti „mnogo toga dobrog“ Pančevu, Beogradu i drugim gradovima.

Verujemo da će izvoz biti godišnje gotovo 500 milona evra do 2025, kada se sve završi. Ovo je velika stvar za Pančevo, ceo Banat, Beograd, ali i celu Srbiju. Kako ‘Brose’ izgleda, to je neverovatno šta rade, izgleda nadrealno, naveo je Vučić.

 

 

Vučić je kazao da će Pančevo dodatno da se razvija, ulaganjem u infrastrukturu i privlačenjem novih investitora.

Kako je rekao, kada nemački investitori negde dođu oni tu ostanu dugoročno, a dolazak „Brosea“ je fantastična stvar za Srbiju.

Ovo je jedna od apsolutno najboljih kompanija i fabrika koje smo doveli, istakao je Vučić.

Predsednik je naglasio da mu se, ipak, najviše dopalo u fabrici to što je video naše ljude raspoložene i pune energije, jer znaju da rade nešto dobro ne samo za svoje porodice već i svoju zemlju.

Država nije malo pomogla i ponosan sam na tu pomoć. Vama radnici želim da poručim da dugo radite u ‘Broseu’, da se usavršavate i budete zadovoljni, kao i da imate sigurnu budućnost u našoj Srbiji, poručio je Vučić.

Predsednik je rekao da će ta fabrika biti važna za dalji razvoj Pančeva i dodao da je potrebno da se izgadi deo obilaznice oko Beograda i do Pančeva.

 

 

Rekao je da treba izgraditi deo obilaznice od Bubanj Potoka do Vinče, gde će biti izgrađen novi most na Dunavu, i zatim do Pančeva.

Vučić je razgovarao sa radnicima i upoznao se sa procesom proizvodnje „Brosea“ u Pančevu. Poručio je da je Pančevo grad u narastanju i da će, zahvaljujući svim investicijama biti jedno od najboljih mesta za život u Srbiji.

Pančevo je grad u narastanju koji će dobiti mnogo i biće jedan od najuspešnijih mesta u Srbiji. Imati Brose, rešeno pitanje Petrohemije…, rekao je predsednik.

On je dodao da „Petrohemiji“ ide dobro, da je na računu kompanije sada 11 milijardi dinara, odnosno 90 miliona evra, i da danas ne postoji problem u tom smislu, ali da problemi mogu da se jave ubuduće i da je zato potreban strateški partner.

Jer vam dođe drugačiji talas, a čudna je konjuktura u poslovima Petrohemije. Zato je važno da sa Rusima taj dogovor završimo i onda su Pančevci najveći deo problema rešili, rekao je Vučić i dodao da će, samim tim, grad imati novca za lokalnu infrastrukturu, puteve, kanalizaciju, vodovod.

 

 

Biće Pančevo jedno od najboljih mesta za život zahvaljujući investicijama. A, da se to poredi sa periodom kada je sve zatvarano… nema mnogo smisla i misilim da to ljudi znaju, rekao je Vučić.

Vučić je prerthodno, po dolasku u „Brose“, održao sastanak sa rukovodstvom kompanije.

 

 

Direktor kompanije „Brose“ Srbija Roman Strakoš zahvalio je Vladi Srbije, izvršnom potpredsedniku kompanije Brose Urlihu Špangleru i svim zaposlenima u novoj fabrici u Pančevu na pomoći u realizaciji investicije u pančevačkoj Severnoj poslovnoj zoni.

Veoma sam srećan što smo za ovako kratko vreme od svega 24 meseca, koji uključuju i period kovid krize, uspeli da završimo jedan ovako veliki projekat, rekao je Strakoš tokom posete predsednika Aleksandra Vučića ovoj fabrici.

„Brose“ je od marta 2020. do jula ove godine izgradio proizvodnu halu i istraživačko-razvojni centar površine 60.000 kvadratnih metara u kome 350 zaposlenih proizvodi elektromotore za automobilske hladnjake i elektroniku za auto-industriju.

Planirano je da do početka 2022. u završetak prve faze investicije bude uloženo ukupno 120 miliona evra i da počne proizvodnja hidrauličnih pumpi.

 

 

„Brose“ namerava da investicioni ciklus u Pančevu završi do 2025. godine, kada će imati ukuono 1.100 radnika i godišnji promet od 440 miliona evra.

„Brose“ se odlučio za lokaciju u Pančevu zbog toga što je to razvijen industrijski grad u kome postoji veliki broj kvalifikovanih stručnjaka, a u obližnjem Beogradu i Novom Sadu renomirani univerziteti sa kojima kompanija želi da sarađuje.

Ove jeseni će 20 studenata iz Srbije obaviti stručnu praksu u Broseovoj fabrici u Pančevu, a neki od njih i u Nemačkoj.

BROSE fabrika veoma važna za Pančevo i Pančevce

Svečanom otvaranju fabrike BROSE u Pančevu prisustvovao je i gradonačelnik Pančeva, Aleksandar Stevanović koji je ocenio veoma značajnim što je i ova nemačka kompanija za godinu i po dana izgradila fabriku i zaposlila prve radnike.

Videli ste danas prilikom posete Aleksandra Vučića, prilikom zvaničnog otvaranja kompanije Brose u Republici Srbiji, šta je napravljeno u Pančevu u prethodne dve godine otkako je potpisan ugovor, otkako je 6. marta 2020. godine položen kamen temeljac ove fabrike i danas kada je ona i zvanično počela sa radom i počela proizvodnju ovde u Pančevu u Južnom Banatu u Srbiji. Zaista je velika stvar za sve, velika stvar za Pančevo posebno. Trenutno je 350 zaposlenih u fabrici, od kojih je jedna polovina iz Pančeva. Polovina zaposlenih u BROSE-u trenutno su inžinjeri koji možda imaju i najveću prosečnu platu u Srbiji, kaže Stevanović.

 

 

On dodaje da je ovo velika stvar kako za Grad Pančevo tako i za sve Pančevo, a posebno za budžet Grada Pančeva.

Ovo je velika stvar za naš grad i naše sugrađane, ali je velika stvar i za budžet Grada Pančeva. Investicije kao što su BROSE, ali i ZF i Gaspromove investicije u Pančevu, ali i sutra dolazak partnera u Petrohemiji su zaista stvarno velike stvari za Grad Pančevo. Dugujemo veliku zahvalnost predsedniku Aleksandru Vučiću što posvećuje ovoliku pažnju Pančevu i što mi danas možemo u skladu sa svim stvarima koje se dešavaju, u Pančevu da planiramo naš budžet sa kojim možemo da naš grad ulepšavamo, unapređujemo u svakom smislu i komunalnom i infrastrukturnom smislu, ali što pre svega možemo da kupujemo nove vrtiće, da gradimo nove vrtiće i na taj način brinemo o našoj deci, rekao je gradonačelnik Stevanović.

Gradonačelnik Pančeva istakao je da dolazak velikih investitora u Pančevo podstiču i sve drugo – pre svega rast cene stambenih kvadrata i smanjenje broja nezaposlenih.

Ovakve stvari podstiču sve drugo. Stopa nezaposlenosti je ispod dvocifrenog procenta i to je nešto što je sjajno da se desilo u Pančevu. U poslednjih dvadeset i trideset godina kada su se fabrike uništavale, taj broj je rastao i bio je iznad 25%. Danas je taj procenat nezaposlenih ispod dvocifrenog broja što je zaista fantastično. Te stvari vuku dalje ostale privredne grane. Mi danas imamo cenu kvadrata u Pančevu koja je drastično porasla u odnosu na neke prethodne godine i sigurni smo da će još rasti sa novim ulaganjima koja ćemo imati u naš grad, sa izgradnjom obilaznice oko Beograda kojom će biti obuhvaćeno i Pančevo, sa konekcijom na autoput odnosno na dva autoputa privredni rast Pančeva će u budućnosti sigurno biti još veći i nadam se da ćemo zaposliti sve ljudi koji danas nemaju posao, zaključio je gradonačelnik Pančeva nakon obilaska fabrike BROSE u Pančevu.

Brose je porodična kompanija koja u 24 zemlje na 64 lokacije zapošljava oko 26.000 radnika i ostvaruje promet od 6,2 milijarde evra, a svako drugo vozilo u svetu ima delove koji se proizvode u njenim fabrikama.